A+ R A-
تاریخ انتشار: سه شنبه، 03 مرداد 1391 ساعت 07:26

حال و هوای این روزهای المپیک لندن

پرچم جمهوری اسلامی ایران عصر امروز با حضور مسئولان ستاد برگزاری بازیهای المپیک ۲۰۱۲ و همچنین مسئولان کاروان ورزشی کشورمان در دهکده بازی‌ها به اهتزاز در می‌آید.  مراسم اهتزاز پرچم کشور‌ها یکی از صلیترین برنامه‌های ستاد برگزاری بازیهای مختلف است که در بازیهای المپیک با تشریفاتی کاملا ویژه برگزار می‌شود.

به گزارش «تابناک»، در همین راستا طبق برنامه ریزی صورت گرفته، مراسم اهتزاز پرچم جمهوری اسلامی ایران راس ساعت ۱۹ عصر امروز به وقت محلی و با حضور مسئولین ستاد برگزاری بازی‌ها، بهرام افشارزاده سرپرست کاروان، دهخدا و رحیمی معاونین کاروان و تعدادی از ورزشکاران و روسای فدراسیونهای حاضر در دهکده برگزار می‌گردد تا پرچم ایران که پیش از این توسط کادر سرپرستی بر روی ساختمان متعلق به کاروان ورزشی کشورمان نصب شده بود رسما به اهتزاز در آید.

تنها 4 روز ديگر به شروع مسابقات بازي‌هاي المپيك 2012 لندن فرصت باقي‌مانده و به نظر مي‌رسد در اين مدت اغلب خبرها به حال و هواي دهكده بازي‌ها و اتفاقات حاشيه‌اي خلاصه خواهد شد. خبرهاي ريز و درشتي كه اين روزها از دهكده بازي‌ها و همچنين وضعيت تيم‌هاي و ورزشكاران كشورهاي مختلف مخابره مي‌شود نشان مي‌دهد كه بازي‌هاي المپيك لندن نسبت به ادوار گذشته پر سر و صدا خواهد بود و طبعا مخاطبان بيششتري را به سمت خودش مي‌كشاند.

آمار جالب سن و قد ورزشکاران حاضر درلندن ؛

روز جمعه در مراسم افتتاحیه رقابتهای المپیک لندن بلندقد ترین و کوتاه قد ترین، جوان ترین و مسن ترین ورزشکاران حاضر دراین رقابتها در کنار هم و هرکدام با تیم ملی کشور خود مقابل تماشاگران حاضر در ورزشگاه المپیک رژه خواهند رفت.


کوتاه قد ترین ورزشکار دهکده المپیک آسوکا تراموتو ژاپنی است که در رشته ژیمناستیک نمایشی مسابقه می‌دهد. البته دراین رشته ورزشی داشتن کوتاه ترین قد ممکن امتیازی مهم محسوب می‌شود. او یک متر و 36 سانتی‌متر قد دارد. بلند قد ترین ورزشکار این دوره از رقابتهای المپیک هم ژاکسو ژانک بسکتبالیست چینی است که 2 متر و 19 سانتی‌متر قد دارد.

بسکتبال چین که معمولا هیچ‌گاه از تکنیک بالایی برخوردار نبوده گویا این بار هم روی قدرت فیزیکی ورزشکاران خود حساب کرده است. حتی بلندقد ترین ورزشکار زن المپیک هم یک چینی است. وی 2 متر و 7 سانتی‌متر قد دارد. اما کوتاه قدترین ورزشکار مرد این رقابتها تواو لاپوا 21 ساله از کشور توالو است که در رشته وزنه برداری شرکت کرده است. او امید کمی برای دریافت مدال دارد، ولی حداقل به خاطر قد کوتاهش رکوردی برای این جزیره اقیانوس آرام به ارمغان آورده است.

جوان ترین و مسن ترین
مسن ترین ورزشکار حاضر در المپیک هیروشی هوکتسو ژاپنی است که درماه مارس گذشته 72 ساله شده و برای همه آنهایی که همواره تمایل به حضور دررقابتهای المپیک را حفظ کرده اند، مظهر امید به شمار می‌رود. هوکتسو در رشته سوارکاری شرکت می‌کند. این سومین المپیک او پس از توکیو 1964 و پکن 2008 به شمار می‌رود.

اما او نتوانسته رکورد مسن‌ترین ورزشکار حاضر در تاریخ رقابتهای المپیک را بشکند. اسکار سوان که در المپیک 1920 آنورس شرکت کرده بود، 72 سال و 10 ماه داشت. بنابراین احتمال اینکه هوکتسو برای المپیک 2016 برزیل درحال برنامه ریزی باشد، بعید نیست. درنقطه مقابل او ادزو کپوسی نوجوان توگویی 13 ساله قرار دارد که در 25 ژانویه 1999 متولد شده و در رقابتهای شنای 50 متر آزاد رقابت خواهد کرد.
نکات مربوط به این قبیل آمار کنجکاوکننده درالمپیک لندن تقریبا برای همه جالب هستند. اما سایت رسمی المپیک مرتکب یک اشتباه بزرگ شده است. کوتاه قد ترین ورزشکار این رقابتها طبق آمار رسمی باید «نرلی سوتو» ونزوئلایی باشد که 1 متر و 32 سانتی‌متر قد و 68 کیلو وزن دارد و باید در رقابتها شرکت کند.

یك دونده بدون تابعیت در المپیک 2012

كمیته بین المللی المپیك روز شنبه به یك دونده ماراتون كه متولد مكانی است كه اكنون در خاك كشور تازه استقلال یافته سودان جنوبی قرار دارد، اجازه داد در بازی های لندن زیر پرچم المپیك شركت كند. به گزارش ایرنا به نقل از آسوشیتدپرس از لندن ، هیات اجرایی كمیته بین المللی المپیك موافقت كردكه 'گائور ماریال' مقیم آمریكا به عنوان ورزشكار مستقل در بازی های المپیك شركت كند.

كمیته بین المللی المپیك اعلام كرد: ماریال گذرنامه نداشته و هیچ كمیته ملی المپیكی در جهان نمایندگی وی را به عهده ندارد.

با اینكه سودان جنوبی سال گذشته پس ازجدایی از سودان به كشور مستقلی تبدیل شد، اما تاكنون نهاد به رسمیت شناخته شده المپیكی ندارد.  ماریال در كودكی به آمریكا پناهنده شد و در سال 2011 با ثبت ركورد 2 ساعت و 14 دقیقه و 32 ثانیه واجد شرایط شركت در المپیك شناخته شد.  به گفته مارك آدامز سخنگوی كمیته بین المللی المپیك، این نخستین مورد از این نوع در بازی های المپیك به شمار می رود.


گرانترين فوتباليست ها در المپيك لندن   - برزيلى ها كولاك كردند

حضور تنها سه بازيكن بزرگسال در تيم هاى فوتبال بازى هاى المپيك باعث شده است تا ستارگان اندكى فرصت حضور در اين بازى ها را داشته باشند. با اين حال بازى هاى المپيك هيچگاه از حضور ستارگان سرشناس فوتبال بى بهره نبوده است. المپيك ۲۰۱۲ لندن نيز همانند تمام دوره هاى پيشين المپيك ستارگان بزرگى را همراه خود خواهد داشت. با نگاهى به تيم هاى حاضر در رقابت هاى فوتبال بازى هاى المپيك سى ام به خوبى مى توان دريافت كه برزيل ارزشمندترين تيم حاضر در اين رقابت ها را در اختيار دارد. برزيل با ستارگانى همچون نيمار و پاتو كه كمتر از ۲۳ سال دارند، روى كاغذ پرستاره ترين و همزمان جدى ترين مدعى رسيدن به نشان طلاى رقابت هاى فوتبال بازى هاى المپيك به شمار مى آيد. برزيل با تياگو سيلوا، مارسلو و هالك خود را به خوبى مهياى طلاى لندن ۲۰۱۲ كرده تا به تنها افتخار دست نيافته خود يعنى قهرمانى رقابت هاى فوتبال بازى هاى المپيك دست يابد.

با نگاهى به بازيكنان حاضر در رقابت هاى فوتبال بازى هاى المپيك به خوبى مى توان برترى برزيل را شاهد بود چرا كه ۷ تن از ۱۰فوتباليست گرانبهاى المپيك سى ام از برزيل مى آيند و تنها سه اسپانيايى اين فهرست را تكميل مى كنند. خوان ماتا بازيكن اسپانيايى چلسى با ارزش تخمينى ۳۸ ميليون يورو پس از تياگو سيلوايى ايستاده كه به تازگى راه پارى سن ژرمن را در پيش گرفته است. هالك هم ضلع سوم مثلث باارزش ترين فوتباليست هاى المپيك ۲۰۱۲ لندن را تكميل مى كند. ارزش بازيكن مورد نظر چلسى در بازار جابه جايى بازيكنان ۳۷ ميليون يورو برآورد مى شود.

نيمار و پاتو سال هاست كه از بهترين بازيكنان جوان فوتبال جهان به شمار مى آيد. پاتو مدت هاست در فوتبال اروپا توپ مى زند آن هم در حالى كه تنها ۲۲ سال سن دارد. رايان گيگز با ۳۸ سال سن مسن ترين فوتباليست حاضر در بازى هاى المپيك است. ارزش تخمينى اين بازيكن كهنه كار ولزى تنها يك ميليون يورو برآورد شده و بر همين اساس در فهرست ۱۰ فوتباليست گران قيمت المپيك لندن جايى ندارد. هر چند شايد پرافتخارترين و باتجربه ترين فوتباليست المپيك باشد.

فهرست گران قيمت ترين فوتباليست هاى المپيك :۲۰۱۲۰
۱- تياگو سيلوا (۲۹ ساله ـ برزيل)، ۴۰ ميليون يورو
۲- خوان ماتا (۲۴ ساله ـ برزيل)، ۳۸ ميليون يورو
۳- هالك (۲۵ ساله ـ برزيل)، ۳۷ ميليون يورو
۴- نيمار (۱۹ ساله ـ برزيل)، ۳۰ ميليون يورو

۵- (۲۲ ساله ـ برزيل)، ۲۸‎/۵ ميليون يورو
۶- مارسلو (۲۴ ساله ـ برزيل)، ۲۵ ميليون يورو
۷- لوكاس (۱۹ ساله ـ برزيل)، ۲۵ ميليون يورو
۸- ژاوى مارتينس (۲۳ ساله ـ اسپانيا)، ۲۲ ميليون يورو
۹- ايكر مونياين (۱۹ ساله ـ اسپانيا)، ۲۰ ميليون يورو
۱۰- اسكار (۲۰ ساله ـ برزيل)، ۲۰ ميليون يورو

از سكته قلبى درون زمين تا حمل مشعل المپيك

هافبك باشگاه بولتون كه چند ماه پيش درون زمين دچار حمله قلبى شد و تا آستانه مرگ پيش رفت، مشعل المپيك را حمل خواهد كرد. مسئولان برگزارى المپيك اعلام كردند فابريس موامبا هافبك باشگاه بولتون كه چند ماه پيش در جريان مسابقه تيمش مقابل تاتنهام در جام حذفى انگليس دچار حمله قلبى شده بود، يكى از حمل كننده  هاى مشعل المپيك خواهد بود.

موامبا در ۱۱ سالگى از كنگو به انگليس مهاجرت كرد و در منطقه والتهام فورست لندن ساكن شد. قرار است زمانى كه مشعل المپيك وارد اين منطقه شد، موامبا يكى از حمل كنندگان آن باشد. كريس رابينسون رئيس شوراى والتهام فورست گفت: فابريس موامبا به عنوان يكى از كودكان سابق والتهام فورست داراى پيوندهاى عميقى با اين منطقه است و در جريان آماده سازى اين منطقه براى بازى هاى المپيك بوده است.

لباس‌هاي آيروديناميك براي انگليسي‌ها

نوع لباس ورزشكاران كشورهاي مختلف هم خبر ساز شده است. در حالي‌كه بسياري از كشورها در مضيقه قرار دارند و كاروان ورزشي غنا براي شركت در مراسم رژه المپيك لباس ندارد، انگليسي‌ها براي انتخاب لباس هاي هوشمند براي ورزشكاران خود به صرافت افتاده‌اند. بسياري از ورزشكاران انگليسي حاضر در المپيك از تجهيزاتي استفاده مي‌كنند كه به صورت انفرادي و منحصر به فرد براي آنها طراحي شده است. به اين منظور، بدن ورزشكاران به صورت كامل اسكن شده و دقيقا مشخص شده كه در چه حالتي بهترين حالت ايرو ديناميكي براي آنها ايجاد خواهد شد. دوچرخه‌سواران كوهستان و قايقرانان در ماده بادباني از لباس‌هايي با فن‌آوري نانو استفاده مي‌كنند كه مايعات را دفع كرده و مانع از نفوذ آب مي‌شود. انگليس هميشه يكي از كشورهاي پيشرو در زمينه نوآوري‌هاي فن‌آوري در حوزه ورزش بوده است. مهندسان معتقدند كه استفاده از فن‌آوري باعث مي‌شود كه مدال نقره تبديل به طلا شود، ولي باعث ايجاد يك برتري ناعادلانه نخواهد شد.

كم سن و سال‌هاي المپيك

35 نفر از ورزشكاران حاضر در بازي‌هاي المپيك لندن بين 15 تا 19 سال سن دارند و مي‌توان گفت در نوجواني به آرزوي خود رسيده‌اند. اغلب اين نوجوانان آمریكایی هستند و اغلب در رشته های ژیمناستیك و شیرجه به رقابت خواهند پرداخت. آمريكا با 10 ورزشكار زير 20 سال كه اغلب آنها ركورددار رشته‌هاي مختلف هستند به اين بازي‌ها آمده است.


بنگلادش، كشور بي‌مدال

مدال گرفتن در بازي‌هاي المپيك براي بسياري از كشورها كه جمعيت قابل توجهي هم دارند به يك آرزوي

دست نيافتني تبديل شده است. بنگلادش با جمعیتی بیش از 152 میلیون، هشتمین كشور پرجمعیت دنیاست اما تاكنون موفق به كسب حتی یك مدال در تاریخ بازی های المپیك نشده است. بنگلادش در المپیك لندن چهارنماینده دارد،اما بعیداست بتواند ظرف چندهفته آینده طلسم را شكسته و مدالی كسب كند. از بین 204 كشور عضو كمیته بین المللی المپیك، 80 كشور تاكنون موفق به كسب مدال در بازی های المپیك نشده‌اند كه بیشتر آنها جزوكشورهای كوچك هستند گرچه نام میانمار و نپال هم در بین آنها دیده می شود.

شاید عجیب ترین نكته در مورد بنگلادش این باشد كه ورزشكاران اين كشورهرگز بر پایه عملكرد خود در مسابقات به المپیك صعود نكرده‌اند.از سال 1984 كه كمیته بین المللی المپیك روش كسب سهميه المپيك از طريق شركت در مسابقات بين المللي را تعریف كرد تاكنون ورزشكاران بنگلادشی از این طریق به المپيك راه پيدا نكرده‌اند.