A+ R A-
تاریخ انتشار: سه شنبه، 20 تیر 1391 ساعت 16:15

دو قهرمانی و یک مقام دومی در کارنامه کشتی

درخشش تیم‌های ملی کشتی بزرگسال و نوجوان ایران در هفته گذشته با ارزش بود و این پیروزی‌ها، نشان از دوراندیشی مسئولان کشتی دارد.

به گزارش «تابناک»، در پایان رقابت‌های جهانی کشتی آزاد جایزه بزرگ مادرید که در اسپانیا آغاز شده بود، تیم ایران در تمام اوزان صاحب مدال طلا شد.

رقابت‌های کشتی جایزه بزرگ مادرید ـ اسپانیا

همه آزادکاران کشورمان طلا گرفتند

کمیل قاسمی در وزن ۱۲۰ کیلوگرم پس از استراحت در دور نخست، در دور دوم مقابل آلکسی شیماروف، کشتی‌گیر روسی‌الاصل تیم بلاروس و دارنده مدال طلای جهان در دو تایم با نتایج مشابه یک بر صفر در کلینچ به پیروزی رسید.

وی در نیمه نهایی نیز با برتری مقابل فاتح چاکراوغلو، دارنده مدال طلای اروپا از ترکیه به دیدار فینال راه یافت. قاسمی در دیدار پایانی نیز در دو تایم از سد دانیل لیگتی، نفر نخست رقابت‌های گزینشی المپیک در قاره اروپا و دارنده مدال‌های نقره و برنز اروپا گذشت و صاحب مدال طلا شد.

صادق گودرزی در ۷۴ کیلو در دور نخست، حاجی‌یف کشتی‌گیر روسی الاصل تیم فرانسه را در دو تایم با نتایج مشابه شش بر صفر شکست داد. وی در دور دوم، کشتی‌گیر پرویی را مغلوب کرد و راهی نیمه نهایی شد. گودرزی با پیروزی مقابل گابور هاتوش، کشتی‌گیر المپیکی مجارستان و دارنده مدال برنز جهان در دو تایم با نتیجه یک بر صفر و دو بر صفر گذشت و فینالیست شد. وی در فینال روبرتی نماینده ونزوئلا، نفر پنجم رقابت‌های جهانی ترکیه را در دو تایم شکست داد و صاحب مدال طلا شد.

احسان لشکری در ۸۴ کیلو در دور نخست مقابل دانیل دیاز از ونزوئلا نفر نخست رقابت‌های گزینشی المپیک در چین در سه تایم به پیروزی رسید. در این مسابقه تایم نخست با کلینچ به سود این حریف به پایان رسید اما در تایم‌های دوم و سوم، لشکری با نتیجه چهار بر یک و دو بر صفر به برتری رسید.

وی در دور دوم نیز مقابل بینیچی از ترکیه در سه تایم به پیروزی رسید و راهی نیمه ‌نهایی شد. لشکری در این مرحله از سد کشتی‌گیر بلاروس گذشت و فینالیست شد. لشکری در دیدار پایانی در دو تایم از سد مراد گایداروف، دارنده مدال برنز المپیک ۲۰۰۸ پکن و مدال نقره جهان از بلاروس گذشت و صاحب گردن آویز طلا شد.

حسن رحیمی در ۵۵ کیلو در دور نخست، مک فارلان از انگلیس را در دو تایم شکست داد و در دور دوم، مک کینا، دیگر نماینده این کشور را در دو تایم مغلوب کرد و راهی نیمه‌ نهایی شد. وی در این مرحله مقابل گنادی تولبیا، کشتی‌گیر کهنه‌کار مولداویایی و دارنده مدال نقره جهان و برنز اروپا که مدتی است برای کشور موناکو کشتی می‌گیرد، به برتری رسید و راهی دیدار فینال شد. رحیمی در دیدار پایانی در دو تایم از سد شاگاپولیف از قزاقستان گذشت و به مدال طلا دست یافت.

رضا یزدانی در ۹۶ کیلو که در دور نخست حریفی از اسپانیا را مغلوب کرده بود، در دور دوم نیز کشتی‌گیری از مصر را شکست داد. یزدانی در نیمه‌نهایی نیز از سد کشتی‌گیری از ترکیه گذشت و راهی دیدار پایانی شد. یزدانی در فینال یانکوفسکی از بلاروس را ضربه فنی کرد و صاحب مدال طلا شد.

مسعود اسماعیل‌پور در ۶۰ کیلو در دور نخست، فارغ از مصر را در دو تایم مغلوب کرد. وی در دور دوم نیز در دو تایم از سد آشیروف از قزاقستان گذشت. اسماعیل‌پور در نیمه‌نهایی نیز مقابل کشتی‌گیر پرویی به برتری رسید و فینالیست شد. نماینده کشورمان در دیدار پایانی در سه تایم و با ضربه فنی، دیه ترا از سنگال را شکست داد و صاحب مدال طلا شد.

مهدی تقوی در ۶۶ کیلو پس از استراحت در دور نخست، در دور دوم عثمانی از فرانسه را شکست داد و در نیمه‌نهایی نیز از سد کشتی‌گیر مجارستانی گذشت و فینالیست شد. تقوی در دیدار نهایی این مسابقات در دو تایم از سد ژولایف از قزاقستان گذشت.

رقابت‌های کشتی جایزه بزرگ مادرید با حضور هشتاد کشتی‌گیر المپیکی از ۴۲ کشور روزهای شنبه و یکشنبه در شهر مادرید، پایتخت اسپانیا برگزار شد.

ایران قهرمان کشتی نوجوانان آسیا شد

تیم کشتی آزاد نوجوانان ایران با یک مدال طلا، چهار نقره و سه برنز به مقام قهرمانی آسیا دست یافت.
تیم کشتی آزاد نوجوانان کشورمان با یک مدال طلا، چهار نقره و سه برنز و ۷۸ امتیاز، عنوان قهرمانی مسابقات آسیایی قرقیزستان را از آن خود کرد و تیم‌های قزاقستان، ‌هند و قرقیزستان به ترتیب با ۷۶، ۷۲ و ۶۸ امتیاز به ترتیب دوم تا چهارم شدند.

بنابراین و در روز دوم رقابت‌های کشتی آزاد قهرمانی نوجوانان آسیا که در شهر بیشکک قرقیزستان برگزار شد، تیم ایران توسط علی اصغر اکبری در وزن صد کیلوگرم، صاحب مدال طلا، سمیر یاوری و حسین روزبه در اوزان ۵۸ و ۶۳ کیلوگرم مدال نقره و علی موجرلو و حسین شهبازی در اوزان ۷۶ و ۸۵ کیلوگرم صاحب مدال برنز شدند. در روز نخست این مسابقات نیز تیم ایران توسط خیرالله قهرمانی و علی محمدزاده در اوزان ۴۲ و ۵۰ کیلوگرم صاحب مدال نقره و امین خدابخش در وزن ۴۶ کیلوگرم صاحب مدال برنز شده بود.

نتایج کشتی‌گیران کشورمان در روز دوم این رقابت‌ها به شرح زیر است:

در وزن ۱۰۰ کیلوگرم، علی اصغر اکبری با شکست کشتی‌گیرانی از کره جنوبی و ازبکستان به دیدار فینال راه یافت. اکبری در دیدار فینال با شکست حریف هندی خود، صاحب گردن آویز طلا شد.

در وزن ۵۸ کیلوگرم، سمیر یاوری کشتی‌گیر کشورمان پس از شکست کشتی‌گیران قزاقستانی و قرقیزستانی به دیدار فینال راه یافت. یاوری در دیدار فینال مقابل کشتی‌گیر هندی شکست خورد و صاحب مدال نقره شد.

در وزن ۶۳ کیلوگرم حسین روزبه در دور نخست کشتی‌گیر هندی را شکست داد. وی در دورهای دوم و سوم نیز کشتی‌گیران قزاقستان و تاجیکستان را شکست داد و به دیدار نهایی راه یافت. روزبه در دیدار فینال مقابل کشتی‌گیر قرقیزستانی مغلوب شد و به مدال نقره رسید.

همچنین در وزن ۷۶ کیلوگرم، علی موجر لو در دور نخست مغلوب کشتی‌گیر قزاقستانی شد؛ اما با توجه به حضور این کشتی‌گیر در دیدار فینال، موجرلو به گروه بازنده‌ها رفت. وی در گروه بازنده‌ها با شکست همه حریفان به دیدار رده بندی راه یافت و در دیدار رده بندی با شکست کشتی‌گیر قزاقستانی صاحب مدال برنز شد.

در وزن ۸۵ کیلوگرم نیز حسین شهبازی در دور نخست مغلوب کشتی‌گیر هندی شد. در این وزن، کشتی‌گیر هندی به دیدار فینال راه یافت تا شهبازی نیز به گروه شانس دوباره راه یابد. شهبازی با شکست حریفان در این گروه به دیدار رده بندی راه یافت و با شکست کشتی‌گیر تاجیکستانی به مدال برنز دست یافت.

در وزن ۵۴ کیلوگرم مرتضی قیاسی در دور نخست، کشتی‌گیری از عراق را شکست داد اما در دور بعد به کشتی‌گیر قزاقستانی باخت و با توجه به شکست کشتی‌گیر قزاقستانی در دور بعد، قیاسی از دور رقابت‌ها کنار رفت.

در وزن ۶۹ کیلوگرم پژمان فضل‌الله تبار نیز مقابل کشتی‌گیر تاجیکستانی شکست خورد و با توجه به شکست این کشتی‌گیر در دور بعد، فضل‌الله تبار از دور رقابت‌ها حذف شد.

ایران نایب قهرمان کشتی فرنگی آسیا شد

تیم ملی کشتی فرنگی نوجوانان کشورمان با یک مدال طلا و یک نقره در روز پایانی پیکارهای قهرمانی آسیا به مقام نایب قهرمانی دست یافت.

مسابقات کشتی فرنگی قهرمانی نوجوانان آسیا در روزهای پنجشنبه و جمعه در شهر بیشکک قرقیزستان برگزار شد که تیم ایران با چهار مدال طلا، یک نقره و یک برنز و ۷۵ امتیاز به مقام نایب قهرمانی دست یافت. تیم‌های قرقیزستان و قزاقستان با ۸۰ و ۶۸ امتیاز اول و سوم شدند.

در پایان رقابت‌های کشتی فرنگی قهرمانی نوجوانان آسیا، تیم ایران توسط رضا خدری، علی ارسلان، پرهام قنبری و دانیال اکبری در اوزان ۵۰، ۵۴، ۶۳ و ۸۵ کیلوگرم به مدال طلا، در وزن ۷۶ کیلوگرم توسط علی محمود به مدال نقره و در وزن ۵۸ کیلوگرم توسط مهدی نوروزی به مدال برنز دست یافت و پس از تیم قرقیزستان عنوان نایب قهرمانی را از آن خود کرد.

در روز دوم این رقابت‌ها، دانیال اکبری در وزن ۸۵ کیلوگرم که به دیدار فینال راه یافته بود با شکست کشتی‌گیر قرقیزستانی در دیدار فینال به مدال طلا دست یافت. در این وزن، کشتی‌گیران هند و تاجیکستان سوم شدند.

همچنین علی محمود، دیگر فینالیست کشورمان در وزن ۷۶کیلوگرم مقابل حریف قزاقستانی خود شکست خورد و به مدال نقره بسنده کرد. در این وزن نیز کشتی‌گیران قرقیزستان و هند، عنوان سوم مشترک را از آن خود کردند.

محمدحسین رحیم‌زاده نیز در وزن ۱۰۰کیلوگرم با شکست مقابل حریف خود از دور رقابت‌ها کنار رفت و هشتم شد. در این وزن کشتی‌گیران کره جنوبی، هند، تاجیکستان و ترکمنستان به ترتیب اول تا سوم شدند.

نتایج روز نخست این رقابت‌ها نیز به شرح زیر است:

در وزن ۵۰ کیلوگرم رضا خدری در دور نخست کشتی‌گیری از ترکمنستان را شکست داد. وی در دور دوم، حریف قزاقستانی را مغلوب کرد. وی با شکست حریف خود در مرحله نیمه نهایی، به دیدار فینال راه یافت و در دیدار فینال نیز کشتی‌گیر قرقیزستانی را شکست داد تا صاحب مدال طلا شد. در این وزن کشتی‌گیران ترکمنستان و ازبکستان عنوان مشترک سوم را به دست ‌آوردند.

در وزن ۵۴ کیلوگرم، علی ارسلان پس از استراحت در دور نخست در دور دوم کشتی‌گیر ازبکستانی را مغلوب کرد و با پیروزی در دیدار مرحله نیمه نهایی به دیدار فینال راه یافت. ارسلان در دیدار فینال، کشتی‌گیر کشور میزبان را مغلوب کرد و به عنوان نخست دست یافت در این وزن، کشتی‌گیران کره جنوبی و ازبکستان، عنوان سوم مشترک را از آن خود کردند.

در وزن ۶۳ کیلوگرم، پرهام قنبری پس از استراحت در دور نخست در دور دوم کشتی‌گیر ازبکستانی را مغلوب کرد و با غلبه بر حریف خود در دیدار نیمه نهایی به دیدار فینال راه یافت. قنبری در دیدار فینال کشتی‌گیر قرقیزستانی را شکست داد و صاحب گردن آویز طلا شد. کشتی‌گیران کره جنوبی و قزاقستان نیز در این وزن به طور مشترک سوم شدند.

در وزن ۵۸ کیلوگرم، مهدی نوروزی پس از استراحت در دور نخست، در دور دوم، کشتی‌گیر کره جنوبی را شکست داد اما در دیدار سرگروهی شکست خورد و به دیدار رده‌بندی راه یافت. وی در دیدار رده بندی با شکست کشتی‌گیر تاجیکستانی، عنوان سوم را از آن خود کرد. در این وزن کشتی‌گیر هندی اول شد، کشتی‌گیر قزاقستانی به عنوان دوم دست یافت و نماینده قرقیزستان نیز سوم شد.

در وزن ۴۲ کیلوگرم احسان محمدی در دور نخست کشتی‌گیری از عراق را شکست داد اما در دیدار پیش از فینال، مغلوب شد و به دیدار رده‌بندی راه یافت. وی در دیدار رده بندی نیز مقابل کشتی‌گیر کره شمالی شکست خورد و به مقام پنجم بسنده کرد. در این وزن، کشتی‌گیران ازبکستان، کره جنوبی کره شمالی و تاجیکستان به ترتیب اول تا سوم شدند.

در وزن ۶۹ کیلوگرم، مهدی فلاح پس از استراحت در دور نخست، در دور دوم حریف ژاپنی را مغلوب کرد؛ اما در دیدار نیمه نهایی شکست خورد. فلاح در دیدار رده بندی نیز مقابل کشتی‌گیر هندی مغلوب و پنجم شد.
در این وزن کشتی‌گیر قرقیزستانی اول شد و کشتی‌گیران قزاقستان، کره جنوبی و هند به ترتیب دوم تا سوم شدند.

در وزن ۴۶ کیلوگرم کیانوش ولی‌زاده در دور نخست به مصاف کشتی‌گیر هندی رفت و با شکست مقابل این کشتی‌گیر از دور رقابت‌ها کنار رفت.

رده‌بندی تیمی این مسابقات نیز به شرح زیر است:

۱ ـ قرقیزستان ۸۰ امتیاز
۲ ـ ایران ۷۵ امتیاز
۳ ـ قزاقستان ۶۸ امتیاز
۴ ـ کره جنوبی ۶۴ امتیاز
۵ ـ هندوستان ۶۲ امتیاز
۶ ـ تاجیکستان ۵۱ امتیاز