A+ R A-
تاریخ انتشار: دوشنبه، 22 آبان 1391 ساعت 07:04

«ستار بهشتی» کیست؟ / علت مرگ پيگيری می‌شود

به گزارش آخرین نیوز، روزنامه آرمان نوشت: 

مرگ یک وبلاگ‌نویس در زندان موجب ایجاد بحث‌هایی در جلسه روز گذشته مجلس شد. موضوعی که مطرح شدن آن از تریبون مجلس موجبات اعتراض برخی از نمایندگان را نیز فراهم کرد. بر این اساس بنا شده کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس کمیته ویژه‌ای تشکیل دهد و به دستور نایب رئیس مجلس این موضوع را بررسی و نتیجه آن را به مجلس گزارش کند.

 

انتقاد توکلی از عدم توضیح

 

همچنین در جلسه علنی دیروز مجلس احمد توکلی نماینده تهران برخلاف همیشه در کنار انتقادات اقتصادی خود به عملکرد دستگاه قضایی کشور نیز انتقاداتی وارد کرد. به گزارش مهر، وی با اشاره به مرگ یک وبلاگ‌نویس به نام ستار بهشتی که به دلیل اهانت به برخی مسئولان و درج فراخوان در وبلاگ خود زندانی شده و در زندان فوت کرده است، گفت: این اتفاق باعث شده که رسانه‌های خارجی در روزهای اخیر موضع‌گیری‌هایی را در این خصوص داشته باشند. دولت‌های خارجی در این باره غوغا به‌پا کردند چرا وزارت خارجه و دستگاه قضایی در این خصوص توضیح نمی‌دهند، مرگی اتفاق افتاده و باید توضیح داده شود. نماینده مردم تهران در مجلس با بیان اینکه قوه قضائیه باید با مقصران این امر برخورد کند، بیان کرد: توصیه می‌کنم اعضای کمیسیون امنیت ملی مجلس و سیاست خارجی این موضوع را پیگیری کنند و گزارش آن را بدهند. وی با بیان اینکه باید سعه صدرمان را افزایش دهیم، به رفتار حضرت علی(ع) با خوارج اشاره کرد. رئیس سابق مرکز پژوهش‌های مجلس با بیان اینکه فراخوان یک وبلاگ‌نویس چقدر می‌تواند تاثیر داشته باشد؟ ادامه داد: چرا با اینگونه اقدامات برای نظام جمهوری اسلامی ایران هزینه ایجاد کرده و آبروی شهدا را می‌برید. توکلی توصیه کرد به دنبال مسئولان و مدیران متهم به فساد باشید که اینگونه مشکل ایجاد می‌کنند.

 

تشکیل کمیته ویژه مجلس جهت بررسی

 

نایب رئیس مجلس نیز پس از نطق احمد توکلی از تشکیل کمیته ویژه بررسی مرگ ستار بهشتی وبلاگ‌نویس زندانی در کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس خبر داد و خواستار ارائه گزارش هرچه سریع‌تر این کمیسیون شد. محمدحسن ابوترابی‌فرد تاکید کرد: کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس این موضوع را بررسی کرده و در این خصوص کمیته‌ای تشکیل داده است. وی از علاءالدین بروجردی رئیس این کمیسیون خواست گزارش تحقیقات درباره این ادعا هرچه سریع‌تر تهیه و به اطلاع نمایندگان مجلس برساند.

 

انتقاد نماینده رباط کریم

 

البته انتقادات نسبت به عملکرد دستگاه قضایی در این مورد تنها به انتقاد توکلی ختم نشد و ابراهیم نکو نماینده رباط‌کریم که نماینده حوزه انتخابیه این وبلاگ‌نویس بود نیز طی اظهاراتی در این مورد انتقاد کرد. به گزارش ایسنا، وی گفت: اعتراض خود را نسبت به مرگ یکی از وبلاگ‌نویسان که در شهرستان رباط‌کریم اتفاق افتاد را اعلام می‌کنم و از این گلایه دارم که چرا مسئولان این موضوع را به اطلاع من نرساندند. محمدحسن ابوترابی‌فرد در پاسخ به تذکر این نماینده نیز از بررسی‌های کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی خبر داد و تاکید کرد که نتیجه آن را به مجلس اعلام خواهد کرد.

 

انتقاد کوچک‌زاده از علنی شدن موضوع

 

اما انتقاد عده‌ای از نمایندگان مجلس شورای اسلامی از عملکرد دستگاه قضایی کشور موجب به وجود آمدن اعتراض برخی از نمایندگان حامی دولت نیز شد. مهدی کوچک‌زاده از نمایندگان حامی دولت در این مورد طی تذکری گفت: دلم به حال مظلومیت نظام می‌سوزد، آنچه آقای توکلی از تریبون مجلس اعلام کرد که یک نفر در زندان مرده و شما گفتید کمیسیون امنیت موضوع را پیگیری می‌کند ما هم در جریان این موضوع هستیم و می‌دانیم نظام و مسئولان به آن رسیدگی می‌کنند. آبروی نظام بیشتر از آبروی من مهم است چرا وقتی چیزی در حال رسیدگی است کسی از تریبون مجلس آن را اعلام می‌کند؟

 

کمیسیون امنیت ملی بررسی می‌کند؟

 

پیش از این منصور حقیقت‌پور نایب رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس به ایلنا گفته بود که درخصوص ستار بهشتی مسئله به‌گونه‌ای نیست كه از سوی كمیسیون نیاز به ورود باشد و قطعا در صورت لزوم دستگاه‌های متولی به این مسئله خواهند پرداخت و تا این لحظه نیز گزارشی در این زمینه به کمیسیون امنیت ملی نرسیده است. ما گزارش‌ها یا پرونده‌هایی که به کمیسیون امنیت ملی برسد و لزوم بررسی داشته باشد را در کمیسیون مطرح و به آن ورود می‌کنیم. البته با توجه به تاکیدات ویژه محمدحسن ابوترابی فرد به نظر می‌رسد که کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی پس از این با شتاب و جدیت بیشتری به بررسی پرونده مرگ این وبلاگ‌نویس زندانی بپردازد تا نتیجه آن هر چه زودتر مشخص شود. البته پیش از این و در جریان حوادث سال 88 موضوعاتی همچون بازداشتگاه کهریزک و کوی دانشگاه موجب شد که کمیسیون امنیت ملی بررسی‌هایی را در مورد وضعیت زندانیان انجام داده و گزارش‌هایی نیز به صحن علنی ارائه و پس از آن قرائت شد.

 

ستار بهشتی کیست؟

 

ستار بهشتی وبلاگ‌نویسی رباط کریمی است که در تاریخ نهم آبان ماه سال جاری توسط پلیس فتای کشور دستگیر شد. این وبلاگ‌نویس پس از مدتی، در زندان اوین درگذشت که پس از انتشار خبر درگذشت وی رسانه‌های کشورهای غربی جنجال‌های زیادی در مورد مرگ وی به‌پا کردند. در همین راستا برخی از نمایندگان مجلس خواستار روشن شدن وضعیت مرگ این وبلاگ‌نویس شدند تا جنگ روانی صورت گرفته در این مورد پایان پذیرد. البته تا به امروز از سوی قوه قضائیه واکنشی نسبت به اخبار مرگ این وبلاگ‌نویس صورت نگرفته و به نظر می‌رسد که محسنی اژه‌ای در نشست خبری خود با خبرنگاران پاسخ‌های دقیقی را در مورد این موضوع ارائه دهد. پاسخ‌هایی که در کنار بررسی‌های مجلس می‌تواند راهگشا باشد.

 

بیانیه ستاد حقوق بشر قوه قضائیه درباره فوت ستار بهشتی

 

ستاد حقوق بشر قوه قضائیه با صدور بیانیه‌ای از عزم جدی دستگاه قضایی کشور برای برخورد سریع، قاطع و بدون اغماض با مقصر یا مقصرین فوت یک شهروند ایرانی خبر داد. در این بیانیه با تاکید بر اینکه هر فردی که قصورا یا تقصیرا در این واقعه دخالت داشته، مورد پیگرد سریع، قاطع و بدون اغماض دستگاه قضایی قرار خواهد گرفت، آمده است: با دستور قاطع و ویژه آیت‌الله آملی لاریجانی ریاست محترم قوه قضائیه تمام ابعاد قضیه تحت بررسی دقیق قرار گرفته است که نتایج آن به زودی اعلام خواهد شد. متن کامل بیانیه ستادحقوق بشر قوه قضائیه به این شرح است: ستادحقوق بشر جمهوری اسلامی ایران پیرو گزارش‌های دریافتی درمورد فوت آقای ستار بهشتی در زمان تحقیق از وی در اداره پلیس، این مساله را با جدیت کامل پیگیری کرده و خوشبختانه با دستور قاطع و ویژه آیت‌الله آملی لاریجانی ریاست محترم قوه قضائیه، تمام ابعاد قضیه تحت بررسی دقیق قرار گرفته است که نتایج این تحقیقات به زودی از سوی سخنگوی قوه قضائیه و سایر مسئولان ذیربط به اطلاع عموم مردم خواهد رسید. برهمین اساس هر فردی که قصورا یا تقصیرا در این واقعه دخالت داشته، سریع، قاطع و بدون اغماض از سوی دستگاه قضایی مورد پیگرد قرار خواهد گرفت. در جمهوری اسلامی ایران حقوق همه شهروندان، حتی متهمان و دستگیرشدگان، طبق قوانین حاکم به‌ویژه مقررات قانون احترام به آزادی‌های مشروع و حفظ حقوق شهروندی مصوب سال 1383 و دستورالعمل اجرایی آن، محفوظ بوده و خواهد بود. ستاد حقوق بشر امیدوار است که پیگیری سریع و قاطع این پرونده نمونه روشنی از عزم جدی تشکیلات قضایی برای برخورد با هرگونه تخلفی از اجرای قانون و رعایت حقوق شهروندان باشد.

آخرین ویرایش در دوشنبه، 22 آبان 1391 ساعت 09:31